Fakty o hostingu

Rankingi, oferty, promocje, ciekawostki

Tanie hostingi – co można znaleźć w sierpniu 2020 roku?

Tanie hostingi – kto może ich potrzebować? Przede wszystkim wykorzystywane są pod niewielkie strony internetowe, służą one również do testów, czy dane rozwiązania są dobrze zoptymalizowane i dobrze radzą sobie w środowisku o słabych zasobach. Możemy zauważyć trend, iż coraz więcej firm oferuje tanie hostingi. Klienci zazwyczaj nie są wymagający, zdają sobie sprawę z możliwości takich rozwiązań. Postanowiliśmy więc zebrać oferty tanich hostingów, które znaleźliśmy na pierwszej stronie wyników wyszukiwań. Pominęliśmy reklamy, skupiliśmy się na wynikach organicznych.

Co więc znaleźliśmy?

HOSTINGHOUSE.pl

Pierwszą ofertą, która się nam trafiła, była oferta hostinghouse.pl

Najtańszy pakiet z oferty, BRĄZOWY, kosztuje aż… 15 złotych netto. Oznacza to więc wydatek 1,25 pln netto (1,54 pln brutto). Tyle kosztuje oferta na pierwszy rok. W drugim roku niestety cena ulega drastycznej podwyżce do poziomu..25 pln netto. Oznacza to więc wzrost o 66%! Mówimy to oczywiście w żartobliwym kontekście, ponieważ mówimy o śmiesznych kwotach. Co otrzymujemy w tej cenie?

  • 1 GB powierzchni
  • Darmowy certyfikat SSL dla 1 domeny
  • 50 GB transferu miesięcznego
  • Szybki instalator WordPress

Patrząc na parametry hostingu możemy zauważyć, iż ogranicza nas transfer na poziomie 50gb. Oznacza to więc, iż strona postawiona na tym hostingu dedykowana będzie mniejszej liczbie użytkowników, którzy nie będą w stanie wygenerowanego za dużego ruchu, przekraczającego przydzielone zasoby.

OVH.pl

Kolejną przeglądaną przez nas ofertą jest OVH.pl.

Jest to jedna z popularniejszych firm, posiadająca dosyć pokaźne grono klientów na całym świecie. Usługi tej firmy są dosyć stabilne, chociaż dłużej związani z firmą użytkownicy zapewne pamiętają poważną awarię w dwóch data center, które sprawiły, iż niedostępnych było wiele znanych serwisów.

Przejdźmy jednak do taniego hostingu. Pakiet Personal zawiera jedną darmową domenę. W ofercie jest wymieniona lista rozszerzeń, które obejmuje promocja. Co to oznacza dla użytkownika? Iż zamawiając ten hosting może zarejestrować również za darmo domenę z danym rozszerzeniem, nie ponosząc przy tym kosztów rejestracji – konieczne będzie natomiast przedłużenie po roku, zgodnie z cennikiem Ovh. Przestrzeń dyskowa wynosi aż 100GB, co stanowi ogromną różnicę w odniesieniu do poprzedniej opisywanej firmy. OVH zaleca przetrzymywanie na tym hostingu do 5 stron. Hosting zoptymalizowany jest pod kątem WordPressa, najpopularniejszego obecnie CMS-a (Content Management System – system zarządzania treścią).

Mamy dostęp poprzez FTP, jednakże MultiFTP jest niedostępne. Możemy w tym wariancie zapomnieć również o dostępie SSH, co w sumie nie dziwi przy tym rodzaju hostingów.

Poczta elektroniczna.

W ramach pakietu możemy założyć 10 kont pocztowych, każde o pojemności 5 GB. Ograniczenie rozmiaru wysyłanej wiadomości wynosi 100 MB.

Bazy danych.

Dostępna jest tylko jedna baza danych o pojemności 200 MB. Nie jest więc to duża ilość, powinna jednak wystarczyć w zupełności na niekomercyjne potrzeby.

Cena.

Tutaj płatność jest miesięczna i wynosi 7,99 pln netto, co daje nam kwotę 9,83 pln brutto. W skali roku mówimy więc o kwocie 95,88 pln netto, 117,93 pln brutto. Jest to sześciokrotnie większa kwota, niż za ofertę hostinghouse, jednakże uzyskujemy dużo lepsze parametry, w tym stukrotnie większą przestrzeń.

hekko.pl

Kolejna oferta to hekko.pl .

Był to jeden z pierwszych hostingów, z którymi miałem styczność, jednakże sentymenty zostawiamy na boku a patrzymy na suche fakty.

Pakiet Hosting Student otrzymujemy 2 GB przestrzeni. Pakiet ten określany jest jako idealny dla uczniów i studentów, do realizacji edukacyjnych projektów. Możemy założyć 3 konta email i jedną bazę danych, nie ma jednak limitu transferu. Problemem jest to, iż możemy podpiąć tutaj tylko jedną domenę. Dostępny jest przynajmniej certyfikat SSL, co stanowi pewne ułatwienie.

Niestety, ale nie ma za dużo informacji na temat tego hostingu, o których warto wspomnieć.

Cena wynosi jedynie 59,95 pln netto w pierwszym roku, w kolejnych latach będzie to 79 pln netto. Po doliczeniu podatku otrzymujemy kwotę 73.74 pln za pierwszy rok i 97.17 w kolejnych latach.

Webd.pl

Webd.pl jest hostingiem, z którym dosyć często mieliśmy styczność. Skupmy się jednak na najtańszej ofercie. Jest to pakiet Hosting Mini.

W ofercie jest 20 GB przestrzeni, możemy również stworzyć 10 kont email, 3 bazy danych, 3 konta ftp i podpiąć 3 domeny. Ogranicza nas jedynie transfer na poziomie 200 GB miesięcznie oraz liczba plików, która może znajdować się na serwerze, na poziomie 250000.

Ceny?

Wyglądają następująco:

  • miesięcznie – 4,99 PLN
  • kwartalnie – 14,97 PLN
  • półroczny – 24,95 PLN (oszczędzamy równowartość jednego miesiąca).
  • roczny – 49,90 PLN (oszczędzamy więc równowartość 2 miesięcy)

Nie bez znaczenia jest fakt, iż SLA wynosi 99,9%.

KYLOS.PL

Kylos.pl jest marką, która powoli zyskuje na popularności, jest szczególnie ceniona ze względu na stabilność. Co dostaniemy w najtańszym pakiecie?

Kylos Silver – tak się nazywa budżetowy pakiet, w ramach którego otrzymujemy do dyspozycji 50GB oraz transfer na poziomie 2TB w skali miesiąca. Nie ma limitu ilościowego na skrzynki pocztowe jak również na bazy danych. Kopie zapasowe tworzone są raz na 24 godziny, jednakże nie mamy możliwości samodzielnego zarządzania swoimi backupami.

Zaletą jest również brak limitu bazy danych, jak również autoinstalator.

Cena?

Bardzo rozsądna – płacimy 99 pln netto za rok, co daje 8,25 pln miesięcznie, w ofercie promocyjnej jest to 99 pln za 15 miesięcy, co daje 5,5 pln miesięcznie!

KEI.PL

Na wielu grupach na fb i na forach można czytać o różnych hostingach, jednakże dosyć często wymienia się tam kei.pl. Głównie w kontekście wykorzystywania oferty hostingowej do projektów związanych z seo.

Jak wygląda oferta? Wybierając pakiet Hosting START możemy liczyć na 60 GB przestrzeni, transfer oraz konta ftp bez limitu.

W ofercie mamy darmowy certyfikat SSL, autorski panel administracyjny oraz bardzo ciekawie rozwiązaną kwestię backupów. Wykorzystywany jest system 4×4, co oznacza, że dostępne są kopie zapasowe z ostatnich 4 dni, jak również sprzed 7,14,21 oraz 28 dni. Rozwiązanie takie pozwala na efektywne reagowanie w przypadku infekcji, gdzie możemy przywrócić kopię zapasową sprzed ataku i znaleźć lukę, która umożliwiła ten atak. SLA określony jest na poziomie 99%.

Na koncie możliwy jest dostęp poprzez SSH, co wielu administratorom przypadnie z wielu powodów do gustu. Maksymalny rozmiar wysyłanej wiadomości mailowej na poziomie 100MB to standard w przypadku budżetowych hostingów, jednakże wiemy z własnego doświadczenia, iż poczta na kei.pl działa wyjątkowo sprawnie, również w przypadku wysyłania wiadomości o rozmiarze zbliżonym do maksymalnego.

Ceny.

Koszty tutaj nie są duże, mówimy o kwocie 6,25 pln netto miesięcznie (7,69 pln brutto). Jest to cena promocyjna, poza promocją koszt miesięczny takiego konta to 25 pln netto (30,75 pln brutto).

Podsumowanie

Tanie hostingi naprawdę są tanie. W skali roku wydajemy kilkanaście- kilkadziesiąt złotych, czyli tyle co nic. Przeliczając to na koszta miesięczne możemy zauważyć, iż jest to równowartość kosztu zakupu prasy. Roczny koszt nie przekracza 100 pln netto, jest to więc wydatek zdecydowanie do zaakceptowania.