Fakty o hostingu

Rankingi, oferty, promocje, ciekawostki

Serwer dedykowany – gdzie najtaniej za 1gb przestrzeni dyskowej?

Serwery dedykowane pozwalają na obsługę bardziej zaawansowanych projektów, gdzie zasoby serwera vps ani tym bardziej współdzielonego nie będą w stanie udźwignąć zapotrzebowania. W sieci możemy znaleźć dziesiątki ofert, znacząco się od siebie różniące. Jeden z hostingodawców priorytetowo potraktuje ilość dostępnej przestrzeni na dysku, inny skupi się na jak największej pamięci RAM a jeszcze inny na możliwie najwydajniejszym procesorze. Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie zestawienia, gdzie głównym kryterium będzie cena za 1gb przestrzeni dyskowej. Prośba ta była następstwem czasochłonnych poszukiwań serwera, który oferowałby możliwie najniższy koszt pamięci. Projekt, do którego potrzebny był ten serwer, związany był z ogromną ilością danych. Drugim założeniem była możliwie najniższa cena, dlatego też wybieraliśmy spośród tańszych ofert poszczególnych hostingodawców.

Przejdźmy więc zatem do poszczególnych usług w kolejności alfabetycznej

 

artnet.pl/serwer-dedykowany

Artnet jest firmą działającą na naszym rynku od ponad 20 lat, jednakże jest to firma bardzo niszowa. Nie wypłynęła ona na szersze wody, jednakże posiada wierne grono swoich klientów. W przypadku artnet.pl ogromnym plusem jest możliwość konfigurowania serwera pod swoje potrzeby, niczym za pomocą klocków lego.

W ofercie Artnet.pl możemy znaleźć serwer HP DL 120/320. Na pokładzie znajdziemy procesor Intel E3-1230 4x 3.2GHz, 12gb ramu oraz dysk twardy 4gb SATA, przepustowość na poziomie 100mb/s oraz transfer na poziomie 10tb miesięcznie.

Koszt takiego zestawu wynosi 277 pln netto miesięcznie, co nam daje koszt na poziomie 0,06925 pln netto za 1gb

 

cyberfolks.pl/serwery-dedykowane/

Cyberfolks.pl należy do grupy H88 (należą do niej również inne marki, takie jak domeny.pl czy też hekko.pl). Jest to grupa o ogromnym potencjale, systematycznie zwiększająca swoje udziały na rynku. Reklamę tej marki możemy spotkac niemalże wszędzie. Aktywna kampania reklamowa zapewne przekłada się na liczbę klientów, możemy więc spodziewać się w najbliższym czasie jeszcze ciekawszych ofert, które będą miały na celu przyciągnięcie klientów.

W przedmiotowej ofercie mamy do dyspozycji procesor Intel Xeon E-2236 6x 3.4 GHz, 64gb pamięci ram oraz 2 dyski ssd, każdy z nich o pojemności 2tb (są to dyski ssd). Zarządzanie serwerem odbywa się poprzez panel direct admin.  Jest to duże ułatwienie, patrząc z tej perspektywy, iż w przypadku serwerów dedykowanych trzeba samemu dobierać sobie odpowiedni system.

Koszt miesięczny serwera wynosi 749 pln netto miesięcznie, co daje nam koszt na poziomie 0,18725 pln netto za 1gb.

 

dataspace.pl/serwery-dedykowane/

Dataspace.pl – firma ta zyskuje coraz większą popularność na naszym rynku, przede wszystkim ze względu na dobrą jakość obsługi klienta oraz oferowane parametry. Klienci, któzy szukają dobrej usługi za rozsądną cenę mogą dobrze się czuć w gronie klientów dataspace.pl

Pakiet starter.16.sata  daje nam możliwość skorzystania z procesora ntel Xeon 1230v6, 16gb pamięci ram oraz 2 dysków hdd o pojemności 2tb każdy. Przepustowość sieci na poziomie 100mb/s.

Istnieje możliwość zwiększenia parametrów usługi, zwłaszcza w zakresie pamięci ram –

 

domeny.pl/serwer-dedykowany.html

Domeny.pl również należy do grupy H88. Marka ta jest dosyć dobrze rozpoznawalna na naszym rynku od dłuższego czasu, zbudowała odpowiednią pozycję i zjednała sobie użytkowników.

W przypadku serwera dedykowanego PLATINIUM do dyspozycji mamy Intel Xeon 4×3,4 GHz oraz 32 gb pamięci ram. Przestrzeń dyskowa to 2x2tb, w pakiecie otrzymujemy również 500gb backupu FTP. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, pozwalające na izolowanie backupów, by w razie potencjalnego zagrożenia nie nastąpiła ich dezintegracja.

Koszt miesięczny serwera wynosi 449 pln netto, co daje nam koszt 0,11225 pln za 1gb.

 

 

homecloud.pl/uslugi/serwery-dedykowane/

HomeCloud jest marką home.pl Jest ona dobrze znana internautom, jednakże ciężko sobie wyrobić zdanie, ze względu na dosyć sprzeczne opinie użytkowników.

Omawianym serwerem jest G1 Easy M, z procesorem Intel® Core i3-2120, 2 Core @ 3,3 GHz, 8gb pamięci ram oraz dwoma dyskami twardymi, każdy z nich o pojemności 1tb.

Koszt miesięczny serwera wynosi 100 pln netto miesięcznie, co daje nam  koszt0,05 pln netto za 1gb

 

kei.pl/serwery-dedykowane-root

 

Kei.pl oferuje swoim klientom m.in. serwer Serwer FX1. Do dyspozycji mamy procesor  Intel Xeon E3-1230 v5 3.3 GHZ, 4 rdzenie, 8 wątków. Do tego 8gb pamięci ram ddr4, jak również przestrzeń dyskowa w wymiarze 2x 1gb

Koszt miesięczny serwera wynosi 349 pln netto, tak więc otrzymujemy koszt  0,1745 pln netto za 1gb.

kylos.pl/serwery-dedykowane/

Z oferty Kylos wybraliśmy Intel Bronze, najpopularniejszy pakiet w ofercie. Do dyspozycji otrzymujemy procesor Xeon E3-1246V3 z taktowaniem 4x 3,5GHz, 32 gb pamięci ram oraz przestrzenią na dysku w wymiarze 2x2tb.

Koszt miesięczny serwera wynosi 365, 04, w efekcie czego 1 gb przestrzeni kosztuje 0,09126 pln netto.

 

 

ovhcloud.com/pl/bare-metal/rise/prices/

OVH to bodajże jeden z większych graczy na światowym rynku. Posiada wierne grono swoich klientów, systematycznie pozyskuje kolejnych. Oferta OVH wygrywa w wielu zestawieniach, nie tylko pod względem kosztów, lecz także jakości obsługi czy też ceny.

W przypadku tego usługodawcy  pod uwag wzięliśmy serwer Rise 1, gdzie do dyspozycji otrzymujemy procesor Intel Xeon E3-1230v6 – 4 c / 8 t – 3.5 GHz / 3.9 GHz , 32 gb pamięci ram oraz przestrzeń na serwerze w wymiarze 2x2tb.

Koszt miesięczny serwera wynosi 224,2 pln netto miesięcznie, tak więc koszt 1gb przestrzeni na dysku wynosi 0,05605 pln netto.

 

rapiddc.pl/serwery-dedykowane

RapidDC jest budżetową marką dobrze znanego SprintDataCenter. W ramach serwera RDC2 mamy do dyspozycji procesor Intel Xeon E3-1240v1 4 x 3,30 GHz, 16gb pamięci ram oraz przepustowość na poziomie 1gb/s, przy  miesięcznym  limicie transferu na poziomie 10tb.

Koszt serwera wynosi 125 pln netto, w efekcie czego 1gb kosztuje 0,125 pln netto.

sprintdatacenter.pl/najtansze-serwery-dedykowane/linia-sos

SprintDataCenter jest jednym z tych operatorów, który najszybciej zjednuje sobie zaufanie klientów. Mają w swoim portfelu budżetową markę RapidDC, jednakże to SDC cieszy się większym zainteresowaniem.

Decydując się na serwer SOS 0 otrzymujemy procesor E3-1220v2 4×3.1ghz, 4gb pamięci ram oraz 2 dyski o pojemności 0,5gb.

Koszt takiego serwera wynosi 142 pln miesięcznie netto, co daje nam kwotę 0,142 pln netto za 1gb przestrzeni.

 

Jak widać – zakres cenowy jest mocno zróżnicowany, jednakże w czołówce różnice pomiędzy poszczególnymi graczami są naprawdę niewielkie. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż najdroższa oferta była niemalże 5-krotnie droższa! Najdroższą ofertą w naszym zestawieniu jest oferta hekko.pl z ceną 0,2078125 PLN netto za 1gb przestrzeni dyskowej.

Przejdźmy do zwycięzców!

3 miejsce

ovhcloud.pl z kosztem 0,05605 pln netto za 1gb

2 miejsce

homecloud.pl z kosztem 0,05 pln netto za 1gb

 

1 miejsce

dataspace.pl z kosztem 0,04225 pln netto za 1gb

 

Podsumowanie

Różnica pomiędzy najdroższą a najtańszą ofertą jest niemalże pięciokrotna. Jest to spora wartość, jednak należy mieć na względzie to, iż część z tych dysków to dyski ssd, cenę nadrabiające szybkością. Różnice w wczytywaniu się treści zarówno z ssd jak i z hdd są dosyć zauważalne, postaramy się w najbliższym czasie wykonać testy, by wykazać konkretne wyniki.

Jak widzimy, koszt jednego gb w skali miesiąca w przypadku najlepszych ofert oscyluje na poziomie 5 groszy, więc jest to kwota jak najbardziej do zaakceptowania. W przypadku najdroższej oferty, należącej do hekko, koszt jednego 1gb przestrzeni na dysku kosztuje ponad 0,2 pln netto!

 

W zakresie kosztów – dataspace.pl wygrywa nasze zestawienie, jednakże homecloud.pl i ovhcloud.pl wręcz „siedzą” zwycięzcy na plecach.  Za 3 miesiące ponownie wrócimy do tego zestawienia i będziemy w stanie oszacować, jak bardzo ceny się w tym okresie zmieniły.